menuMENU
Najdete nás na Facebooku

L PÁTEŘ - MANUÁLNÍ TRAKCE

Trakčních techniky na LS, jsou založeny na účinku komplexní svalové relaxace a není zde předpoklad výraznější distrakce kloubních plošek.

Trakce I:

Poloha pacienta: leh na břiše.

Postavení terapeuta: Stojí u hlavy pacienta.

Provedení: Terapeut položí ruce na hýždě pacienta tak, že se kořeny dlaní opírá o hřebeny pánevních kostí a prsty směřují kaudálně. Tlakem rukou kraniálně společně s nádechem klopí pánev do retroverze.  Při výdechu dochází k pohybu pánve do anteveze, kterému terapeut tlakem směrem kraniálním brání. K trakci dochází během nádechu vlivem oploštění bederní lordózy a zejména pak při výdechu vlivem návratu páteře do lordózy a opačným působením tlaku rukou na pánvi.

Technika: terapeutická

Nejčastější chyby: Terapeut nerespektuje výdechově nádechovou synkinézu.

 

Trakce II:

Poloha pacienta: leh na břiše.

Postavení terapeuta: Stojí u nohou pacienta.

Provedení: Terapeut uchopí DKK pacienta nad kotníky a náklonem vlastního těla dozadu při natažených HKK provede tah v ose páteře, tím vzniká předpětí. Rytmickým pohupováním v kolenou vzniká intermitentní trakce L páteře.

Technika: terapeutická

Nejčastější chyby: Terapeut zvedne DKK pacienta příliš vysoko, a tím dojde k záklonu v bederní páteři. Předpětí nevychází z DKK a náklonu terapeuta vzad, ale pouze z HKK.

Předpětí nezacílí přesně do lumbální oblasti (nezvolí takovou amplitudu pohybů, která trakci zacílí do ošetřovaných segmentů). Směr trakce nejde kranio-kaudálně.

 

Trakce III:

Poloha pacienta: Leží na zádech (na velmi nízkém lehátku), DKK jsou v 90° flexi v kyčelních i kolenních kloubech.

Postavení terapeuta: Stojí čelem k delší straně lehátka. DK vzdálenější od hlavy pacienta se postaví na lehátko tak, aby měl stehno v horizontální poloze.

Provedení: Terapeut položí DKK pacienta podkolenními jamkami na své stehno. Uchopí bérce obou DKK pacienta a zatlačí je směrem k podložce tak, aby nadzvihl pánev (předpětí). Není-li předpětí dostatečné, provede terapeut ještě oddálení stehna od pacientovy pánve. Tlakem na bérce a jeho uvolněním provádí intermitentní trakci. Doplňkovou technikou je pohyb pacientovy pánve latero-laterálně, kterou terapeutu provádí pohybem těla ventrodorzálně.

Technika: terapeutická

Nejčastější chyby: Stehno terapeuta není ve vodorovné poloze a tím dojde k rotaci pacientovy pánve. Pacient není uvolněný a při zvednutí pánve proto nevzniká předpětí.

 

 

 Rychlost videa:  25%50%100%

VÝHODY REGISTRACE

Registrujte se a získáte přístup do online kurzů.

ZJISTIT VÍCE

PRO VEŘEJNOSTPRO ODBORNÍKYVYHLEDÁVAČ

DOPORUČUJEME

NAPIŠTE NÁM

Nenašli jste, co jste hledali? Dejte nám vědět!

Provozovatel:
Fyzioweb s.r.o.
B. Němcové 596/58
370 01 České Budějovice 7
IČ: 05285755

PARTNEŘI

DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
Tento informační portál je provozován společností Fyzioweb s.r.o. © 2017. Tvorba www S2 STUDIO.
ZAVŘÍT X

PŘIHLÁŠENÍ

Trvalé přihlášení
Nová registrace

Zapomněli jste heslo?