menuMENU
Najdete nás na Facebooku

Thorakolumbální fascie

Rychlost videa:  25%50%100%

THORAKOLUMBÁLNÍ FASCIE

Poloha pacienta: Leží na břiše, hlava opřená o čelo.

Postavení terapeuta: Stojí vedle lehátka směrem k hlavě nebo nohám pacienta podle zamýšleného směru posunu. Při terapii je lepší stát na ošetřované straně.

Provedení: Při vyšetření terapeut položí obě ruce na záda symetricky vlevo i vpravo, paralelně s páteří (prsty směřují kraniálně nebo kaudálně). Na vyšetřované straně mírně zatlačí proti hrudníku a pak provede posun do předpětí a následně zapruží. Vyšetření se provádí na každé straně zvlášť. Oblasti vyšetření jak směrem kraniálním, tak kaudálním jsou od lopatek po lumbosakrální přechod.  Při terapii položí jednu ruku na ošetřované místo a druhou pod ní (tou se jen opírá o pacienta pro zlepšení své stability, nejedná se o fixaci!). Rukou, která provádí terapii, zatlačí mírně směrem ventrálně a provede posun do předpětí. Dále čeká na fenomén tání. Po dokončení terapie v základním směru, může změnit směr posunu diagonálně.

Stejnou techniku lze provádět na dalších oblastech hrudníku a pánve.

Laterální fascie hrudníku: Pacient leží na břiše, aktivní ruka terapeuta je položena na laterální straně hrudníku směrem kraniálním nebo kaudálním, druhá je položena na zádech pro zlepšení stability.

Ventrální fascie hrudníku: Pacient leží na zádech, terapeut vyšetřuje posun fascie na přední straně hrudníku v různých lokalitách včetně oblasti sterna (mimo oblast prsou). Směr posunu je kraniálně i kaudálně, popřípadě i diagonálně.

Gluteální fascie: Pacient leží na břiše, terapeut položí ruce na hýždě a vyšetřuje nebo ošetřuje posun směrem kraniálním i kaudálním.

Terapie: Technika čekání v předpětí.

Poznámky: Technika uvolňuje „přilepení“ aponeurotické fascie s vlastní epimysiální fascií svalu, která je pod ní uložená. To je dáno zvýšením viskozity kyseliny hyaluronové, která umožňuje hladké klouzání těchto fasciálních vrstev.

VÝHODY REGISTRACE

Registrujte se a získáte přístup do online kurzů.

ZJISTIT VÍCE

PRO VEŘEJNOSTPRO ODBORNÍKY

DOPORUČUJEME

Provozovatel:
Fyzioweb s.r.o.
B. Němcové 596/58
370 01 České Budějovice 7
IČ: 05285755

PARTNEŘI

DJK fyzio s.r.o.
Rehab
REHAB
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
Tento informační portál je provozován společností Fyzioweb s.r.o. © 2017. Tvorba www S2 STUDIO.
ZAVŘÍT X

PŘIHLÁŠENÍ

Trvalé přihlášení
Nová registrace

Zapomněli jste heslo?