FASCIA THORACOLUMBALIS
Poloha pacienta: Leh na břiše, hlava opřená o čelo.
Postavení terapeuta: stojí vedle lehátka směrem k hlavě nebo nohám pacienta podle zamýšleného směru posunu. Při terapii je lepší stát na ošetřované straně.
Provedení: Při vyšetření položí obě ruce na záda symetricky vlevo i vpravo, paralelně s páteří (prsty směřují kraniálně nebo kaudálně). Na vyšetřované straně mírně zatlačí proti hrudníku a pak provede posun do předpětí a následně zapruží. Vyšetření se provádí na každé straně zvlášť. Oblasti vyšetření jak směrem kraniálním, tak kaudálním jsou od lopatek po lumbosakrální přechod. Při terapii položí jednu ruku na ošetřované místo a druhou pod ní (tou se jen opírá o pacienta pro zlepšení své stability, nejedná se o fixaci!). Rukou, která provádí terapii, zatlačí mírně směrem ventrálně a provede posun do předpětí. Dále čeká na fenomén tání. Po dokončení terapie v základním směru, může změnit směr posunu diagonálně.
Stejnou techniku lze provádět na dalších oblastech hrudníku a pánve.
Laterální fascie hrudníku: pacient leží na břiše, aktivní ruka terapeuta je položena na laterální straně hrudníku směrem kraniálním, nebo kaudálním, druhá je položena na zádech pro zlepšení stability.
Ventrální hrudní fascie: pacient leží na zádech, terapeut vyšetřuje posun fascie na přední straně hrudníku v různých lokalitách včetně oblasti sterna (mimo oblast prsou). Směr posunu je kraniálně i kaudálně, popřípadě i diagonálně.
Gluteální fascie: pacient leží na břiše, terapeut položí ruce na hýždě a vyšetřuje nebo ošetřuje posun směrem kraniálním i kaudálním.
Terapie: technika čekání v předpětí
Poznámka: Technika uvolňuje „přilepení“ aponeurotické fascie s vlastní epimysiální fascií svalu pod ní uloženou, které je dáno zvýšením viskozity kyseliny hyaluronové, která umožňuje hladké klouzání těchto fasciálních vrstev.
SOUVISEJÍCÍ

PROTAŽENÍ VE VLNĚ - ACHILLOVA ŠLACHA

PROTAŽENÍ VE VLNĚ - MĚKKÉ TKÁNĚ POD ACHILLOVOU ŠLACHOU

FASCIA THORACOLUMBALIS

FASCIA CLAVIPECTORALIS

POVRCHOVÁ FASCIE CERVIKÁLNÍ