menuMENU
Najdete nás na Facebooku

Interfalangové klouby ruky

Tato technika je příkladem posuvné techniky (translační) nebo zúhlení u periferních kloubů, kde můžeme pohybovat distálním segmentem ve více směrech. Vyšetřujeme zde pohyby kloubní vůle (nejde o pohyb ve směru flexe, extenze atd.), proto základní terapeutické technika je repetitivní mobilizace.

Poloha pacienta: sed

Postavení terapeuta: Sedí nebo stojí proti pacientovi a uchopí mobilizovanou ruku tak, aby ji mohl dobře fixovat  k podložce nebo ke svému trupu.

Provedení:

1. dorsovolární posun: Vyšetření zahajujeme mírnou distrakcí za distální falangu. Na to posuneme falangu směrem dorzálním a jemně zapružíme.  Fixovanou (proximální) část segmentu držíme dorzo-volárně.

2. lateromediální posun: Uchopení proximální i distální části segmentu je latero-mediální, po distrakci pružíme laterálním a mediálním směrem.

3. rotace: Uchopení je buď dorzovolární nebo lateromediální, po distrakci provedeme rotační pohyb distální falangy okolo její podélné osy .

4. zaúhlení: Uchopení je latero-mediální. Zaúhlení provádíme přes palec nebo ukazovák tak, že na straně, ke které chceme zaúhlit, jej dáme ze strany na úroveň kloubní štěrbiny jako hypomochlion. Při tomto manévru se kloubní štěrbina na jedné straně otevírá a na druhé straně uzavírá.

Technika: diagnostická i terapeutická, repetitivní mobilizace

Chyby: Fixace je příliš daleko od kloubní štěrbiny. Terapeut pohybuje kloubem do flexe nebo extenze.Rychlost videa:  25%50%100%

VÝHODY REGISTRACE

Registrujte se a získáte přístup do online kurzů.

ZJISTIT VÍCE

PRO VEŘEJNOSTPRO ODBORNÍKYVYHLEDÁVAČ

DOPORUČUJEME

NAPIŠTE NÁM

Nenašli jste, co jste hledali? Dejte nám vědět!

Provozovatel:
Fyzioweb s.r.o.
B. Němcové 596/58
370 01 České Budějovice 7
IČ: 05285755

PARTNEŘI

DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
Tento informační portál je provozován společností Fyzioweb s.r.o. © 2017. Tvorba www S2 STUDIO.
ZAVŘÍT X

PŘIHLÁŠENÍ

Trvalé přihlášení
Nová registrace

Zapomněli jste heslo?