menuMENU
Najdete nás na Facebooku

Fyzioweb běží!

Místo úvodu

Docela nedávno jsem měl přednášku, byl to úvod do „Manuální terapie“. Nevím jistě, jestli to bylo pro účastníky kurzu, nebo studenty fyzioterapie, to je ale vedlejší. Každopádně to byl ten úvod, kdy také něco málo povídám o historii a jménech, které se na vývoji oboru podíleli. Takže postupně jmenuju: Lewit, Janda, Véle, Jirout, Vojta, Mojžíšová, z těch mladších Kolář, ze zahraničních Simons, Brügger. Najednou se v duchu zastavím, a říkám si, páni já je vlastně všechny nejenom znám, ale i jsem je viděl, mluvil s nimi, někteří mně zkoušeli, jiní mi nerozuměli, nebo spíš já jim, další i nadávali, ale většina pro mne není jen jméno, pojem, ale pamatuji si je, můžu i o něm něco i říct, co není v knížkách. A teď to přišlo: Já jsem vlastně Forrest Gump české fyzioterapie! Rychlé myšlenové vystřízlivění: „Lepší je být ale Kolář, než Forrest Gump“. Co nadělám, jen bonmot ze stejnojmenného filmu „Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš“, změním na: musíš brát, jakou dostaneš.

Ty, které jsem v životě potkal, a byli pro mne profesně (často i osobně) důležití:

Učitelé (téměř všichni Profesoři): Karel Lewit, Vladimír Janda, František Véle, Jan Javůrek, Jan Pfeiffer, Rudolf Linc, Miloš Máček, Miroslav Kučera

Učitelky (některé docentky): Karla Kabelíková, Marie Vávrová, Alena Herbenová, Libuše Smolíková, Irena Zounková, Staša Bartůňková a Blanka Riedlová

Další: David. G. Simons, Jan Jirout, Václav Vojta, Alois Brügger, Ludmila Mojžíšová

Všichni moji spolužáci z kultovního ročníku 1983 – 1987 (jak ho nazvala jedna mnohem mladší absolventka téže školy):

Iveta Barešová, Iva Bromová (Cejpová), Martina Hniličková (Končalová), Petra Jirásková, Daniela Klapušová, Ivana Kocinová, Helena Kovářová, Jana Kratěnová, Jana Krbcová, Laďka Kuncová (Přibylová), Martina Lukavská, Kateřina Marková, Hanka Stašrybková, Míša Tejklová, Alice Wilantová, Pavel Kolář, Honza (Čenda) Čížek, Tomáš Hofta, Jarda Berka, Aleš Klička, Jarda Dvořák, Pavel (Pepan) Fuksa, Petra Žwaková a později také o dva roky studijně mladší Míra Dobeš, její budoucí manžel a můj současný spolupachatel.

Nyní pár osobních vzpomínek:

Prof. Pavel Kolář

S Pavlem jsem se potkal hned v prváku, protože jsme byli spolužáci. Od začátku bylo jasné, že je „Pavel Kolář“, ale ty pravé společné zážitky a vzpomínky samozřejmě nepatří studiu. Je jich moc a většina je prozatím uložena v tajném archivu, takže je nelze zveřejnit. Za všechny jen jedna: tři salta pozadu za sebou při návratu z hospody při praxi v Luži u Košumberku (zřejmě světově nejlepší provedení v poměru výkon/ promile).

Prof. Vladimír Janda

Prvně ve druháku, byl hrozně vzdělaný, přísný a nevyzpytatelný. Při zkoušení jste mohli vyletět i na to, že jste nevěděli, kolik schodů vede ke kostelu ve vašem městě. Později jsem se dozvěděl, že jako šéf kliniky byl ještě přísnější a zkoušel své podřízené (muže) i na WC. Velký soupeř i přítel Karla Lewita.

Prof. Karel Lewit

Asi můj osudový střet. Pracovali jsme spolu asi tři roky v Třeboni, kde měl vyrůst místo lázní rehabilitační ústav a základna pro vysokoškolskou výuku fyzioterapeutů. Dělal jsem mu sekretářku, viděl jsem zblízka jak pracuje, přemýšlí. Velká škola! Bylo na něm úžasné, že se chtěl stále učit, nelpěl na svých zkušenostech, přijímal stále nové poznatky. A byla s ním sranda (většinou). Jednou se rozeběhl se schodů (bral je po dvou), dole bohu dík zastavil bez újmy. Rozhlédl se a řekl: „To by profesor asi neměl, že:-).

Prof. Alois Brügger

Byl častým hostem Třeboně, když jsme „budovali kliniku“. Nezapomenutelné jsou pro mne zážitky, kdy jsme seděli se „starými pány“ (Lewit, Jirout, Vele, Brügger, Vojta …) a poslouchali, jak si povídají, plynule přecházejíc z němčiny do angličtiny nebo francouzštiny. Většinou jsme nerozuměli ničemu, ale i tak to byl zážitek. Ještě jedna vzpomínka: pro pana profesora jsme vybírali pozemek pro stavbu jeho domu v okolí Třeboně a „zařizovali“ profesůru na UK. No prostě divoké devadesátky.

Prof. David Simons

Jednoho dne na jaře mi pan profesor Karel Lewit mimoděk, sdělil, že nás v Třeboni navštíví profesor Simons. Přemluvil ho, aby svůj plánovaný výzkum z univerzity v Heidelbergu, přesunul k nám! Výzkum spočívající v měření aktivity trigger pointů před a po mobilizaci blokád. Super! V té době jsem jeho práce přímo hltal. Ale, já mám mít na starosti technické zabezpečení. Sakra! K dispozici prototyp EMG přístroje, vyvíjený českou firmou (později usvědčené z podvodů). Měl jsem se naučit měření EMG a anglicky. Odporovat se nedalo. Horších čtrnáct dní jsem asi nezažil. Přístroj fungoval jen málo kdy a moje angličtina a erudice v elektromyografii byla ubohá. Měl jsem profesora na starosti i společensky, z čehož si pamatuji jediný úspěch, kdy jsem mu půjčil plavky a byly mu. Nakonec se přece jen něco změřit podařilo, ale šťastný konec v tom nehledejte. Plavky jsem zpátky nedostal, musel jsem vrátit druhý díl zapůjčené, nově vydané knihy „Myofascial Pain and Dysfunction The Trigger Point Manual“ (myslel jsem, že jsem ji dostal darem) a stále mám v hlavě křik pana profesora Lewita : „ Když nerozumíš, tak nekejvej!“

Tolik vzpomínání na ty „největší“. Ostatní jmenovaní nejsou pro mne méně důležití. Se všemi jsem zažil dobré i špatné a všichni jsou součástí příběhu „rehabilitace nebo fyzioterapie“ a snad mi to dává právo předávat mi něco z toho, co mi předali Oni. Také doufám, že to setkávání a ten příběh nekončí.

Váš Jiří Vlček

 

 

Fotky a video  z natáčení.

   

Zleva: Dobeš, Vlček, skrytý kameraman Zvěřina (Ondříček) Hofta         Stejná sestava, Míra Dobeš, dělá, že někam spěchá.

   

A takhle to dopadlo!                                                                                             Pánové Bitnar a Čech v pilné přípravě.

   

Otec a dcera (Míša Dobešová) Opravdu přísná výchova!        Přeskoč a nepodlez (zachyceno po doskoku s úchopem za tyč

                                                                                                       a následným protažením přední části m. dletoideus).

 

Video ukazující obtížnosti natáčení a trápení Mgr. Čentíka (hlas v pozadí Jiří Vlček)


Komentáře

Přidat komentář
Yowin
Garrett can see what his father is doing, unconsciously his hands moves to his cock. He strokes the length of his tool with his left hand while he teases the blistering red crown with the fingertips of his right hand. The lightning of his cool fingertips sends sparks through every nerve in his body.
Odpovědět na komentář
Yowin
“What are ya now, by the way?”
Odpovědět na komentář
Veronikamimb
Error 523 origin is unreachable<>url]
Odpovědět na komentář
Nigelenves
Путешествуем по Крыму вместе, отдых на море в Крыму. Пляжи, экскурсии, путешествия и оздоровление. Море, солнце и пляж – где отдохнуть, что посмотреть в Крыму? Целебные озера, туристический и пляжный отдых на берегу моря, крымская кухня https://mytravelcrimea.ru/
Odpovědět na komentář
Brandonobeld
Hi, here on the forum guys advised a cool Dating site, be sure to register - you will not REGRET it Love-Angels
Odpovědět na komentář
Gregorysor
Hi, here on the forum guys advised a cool Dating site, be sure to register - you will not REGRET it https://bit.ly/39cc9gy
Odpovědět na komentář
Jiří Vlček

Přikládám nalezenou fotku z prvního ročníku, myslím že je z pitevny. Napište jestli jste něko poznali.

Odpovědět na komentář
Miroslav Dobeš
JAK VZNIKL FYZIOWEB Na začátku byla myšlenka. Myšlenka zaznamenat techniky, které používáme při léčení svých pacientů a které učíme naše kolegy v rámci certifikovaných kurzů, v pohyblivé podobě na nosič. Myšlenka udělat takový záznam, který by byl didakticky přínosný. A dal se tak použít při výuce technik (diagnostických, terapeutických i autoterapeutických) i při jejich opakovaní. Ze všech stran ať je to pěkně vidět !!! Účastníci kurzů nebudou potom rozptylování natáčením lektora při ukázkách ( a ještě ve špatné pozici ) a budou se moci soustředit na výklad. A při studiu a opakování budou mít oporu kvalitního záznamu ze tří kamer, ze tří pohledů. Tak jsme se do toho dali. S úctou k našemu učiteli prof. Lewitovi a ke všem zakladatelům Pražské školy. Netušili jsme jak to bude náročné. Postupně jsme si uvědomovali, že vývoj našeho krásného oboru fyzioterapie neskončil před 20 lety. Stále se rozvíjí. A z myšlenky se stal projekt. Projekt zaznamenat nejvíce používané techniky v oboru. Před 35 lety jsme s Jirkou Vlčkem vstoupili jako studenti do oboru léčebné rehabilitace. Během této doby jsme měli oba možnost osobně poznat výrazné osobnosti československé rehabilitační školy. A to nejen všechny naše Velikány, zakladatele tzv. Pražské školy ( včetně paní Ludmily Mojžíšové ). Měli jsme možnost je poznat ve výuce, při práci i v osobním životě. Poznali jsme také „bezejmenné“ učitele na zdravotnických školách a armádu velice kvalitních rehabilitačních pracovníků – po roce 1990 fyzioterapeutů. Za tuto možnost jsme všem vděčni !!!! Obor fyzioterapie se dynamicky rozvíjí, stejně tak jako celá medicína. Máme nové postupy a přístupy diagnostické a terapeutické, sofistikovanější přístroje na fyzikální terapii. Jediné co zůstalo stejné je pacient. Pacient ( dnes vlastně klient ) se svým tělem, se svými problémy a potížemi. Při jejich léčbě můžeme využít všechny možnosti ( techniky a postupy ), které nám náš krásný obor nabízí. Ty takzvaně „staré“ i takzvaně „nové“. Ty „staré“ nejsou zastaralé a méně kvalitní a ty „nové“ nejsou nadřazené a více kvalitní. Jedná se jen o to, jak kvalitně se je terapeut naučí a jak je zvládne a jak je dokáže v praxi aplikovat a jak je dokáže pacientovi (klientovi ) vysvětlit. Tak jsme si s Jirkou řekli, že vytvoříme edukační webový portál, kde spojíme to „staré“ s tím „novým“. A proč edukační? To proto, že se všichni stále učíme a stále opakujeme. Učíme pacienty (klienty) a učíme i sami sebe. A proto vznikl FYZIOWEB , průvodce léčbou a prevencí poruch hybného systému. Jsou to webové stránky pro fyzioterapeuty. A nejen pro ně. Pro všechny, kteří léčí své klienty svýma rukama pohybem. A pro naše klienty. Aby nemuseli ve virtuálním prostředí hledat naslepo cviky a cvičení pro sebe a pro své potíže s pohybovým aparátem. Aby společně s odborníkem vybrali ty pravé a měli je možnost provádět po odborné instruktáži a s kontrolou. FYZIOWEB vznikl s cílem uchovat vzácné dědictví tradiční československé školy fyzioterapie a propojit ho s nejmodernějšími informacemi, které jsou vědecky podložené a praxí ověřené. Snahou FYZIOWEBU je jednoduše a přímočaře vyspecifikovat a prostřednictvím videí, videokurzů, kurzů, workshopů a článků přinést jasnost do naší profese. A také nabídnout odborníkům přehled o odborných kurzech a novinkách. Veřejnosti chce ukazovat směr a poskytovat podporu na cestě za zdravím. S pomocí svého fyzioterapeuta vyhledat ta správná cvičení a díky záznamům je kvalitně provádět v domácím prostředí nebo v tělocvičně. A pomáhat vyhledat zdravotnická zařízení, která jsou v souladu s naší filozofií a při práci využívají podobné postupy. Je pouze dílem náhody, že FYZIOWEB jako doména i jako název pro naši společnost a registrační známka nebyl již registrován. Tady jsme měli obrovské štěstí. Bereme to jako dárek k našemu letošnímu výročí. Děkujeme !!!!
Odpovědět na komentář
PRO VEŘEJNOST PRO ODBORNÍKY VYHLEDÁVAČ OBCHODNÍ PODMÍNKY BLOG PLACENÉ KURZY
ZAVŘÍT

DOPORUČUJEME

NAPIŠTE NÁM

Nenašli jste, co jste hledali? Dejte nám vědět!

Provozovatel:
Fyzioweb s.r.o.
B. Němcové 596/58
370 01 České Budějovice 7
IČ: 05285755

PARTNEŘI

DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
DJK fyzio s.r.o.
Tento informační portál je provozován společností Fyzioweb s.r.o. © 2017. Tvorba www S2 STUDIO.
ZAVŘÍT X

PŘIHLÁŠENÍ

Trvalé přihlášení
Nová registrace

Zapomněli jste heslo?